Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.

(Matka Tereza)

6 zázračných dní - stretnutie detí a dorastu - chata Rázdiel, 21.- 26.7.2013

Pár slov o tom, čo bolo....od Danky Kozovej, jednej z vedúcich a spoluorganizátorov

Chata Rázdiel pri Svätom Antone, kde sme zažili na biblickom tábore detí a dorastu z cirkevného zboru v Badíne 6 zázračných dní, nás privítala slnečným počasím. Slniečko nám prialo počas všetkých šiestich zázračných dní, okrem štvrtka, vtedy bolo na oblohe trochu viac oblakov. Vo štvrtok sme mali v pláne ísť sa schladiť niekde k vode, čo v dôsledku zmenenej poveternostnej situácie nebolo už potrebné. Zmena plánu nebola vôbec náročná. Na deti čakalo ešte veľa rôznych úloh, hier, súťaží, ku ktorým sme sa počas uplynulých dní ani nedostali. Vedúci tábora mali pre deti pripravených aktivít viac ako dosť. Každý deň sme riešili biblickú olympiádu a tajničky, na ktorých si deti trochu ponamáhali mozgové závity. A nie len deti, nad odpoveďou pri niektorých otázkach museli porozmýšľať aj dospelí. Porozmýšľať deti museli aj pri hľadaní pokladu. Úspešní riešitelia boli na záver odmenení. Okrem biblickej olympiády sme mali aj športovú olympiádu, orientačný beh a desaťboj s rôznymi disciplínami, ktoré museli deti absolvovať. Samozrejme nechýbala streľba z luku, novinkou boli pavúčia a laserová sieť, cez ktoré sa deti museli dostať.

Každý deň sme mali slovo, ktorého sa ujal brat farár Roman Dovala. Rozprával o šiestich zázračných dňoch, počas ktorých Pán Boh stvoril svet. Malý „svetík“ si potom vytvorilo každé dieťa na ručných prácach, ktoré viedla manželka brata farára Lucka Dovalová. Do malého „svetíka“ zo škatule od topánok každý deň pribudlo niečo nové. Najskôr to bola len tma – preto boli škatule nastriekané na čierno, potom postupne pribudli, slnko, mesiac, hviezdy, obloha, obláčiky, voda, moria, rieky, potôčiky, stromčeky pri potokoch, ryby zvieratká a napokon aj človek. Presne tak, ako stvoril Pán Boh celý náš svet. Mali sme aj táborovú hymnu – Šesť zázračných dní, ktorej autorom bol brat farár R. Dovala. Okrem malého sveta v škatuli si v rámci ručných prác mohol každý vymaľovať šiltovku s motívom stvorenia sveta. So šiltovkami na hlavách s vlastnoručnými maľbami sme sa aj odfotili.

Boli sme sa aj trošku previezť "až" do Svätého Antona, kde sme si prezreli kaštieľ a expozíciu zvieratiek a poprechádzali sme aj v parku, ktorý tiež patril ku kaštieľu. V rybníku sme videli krásneho červeného karasa. Videli sme aj raka, ale toho sme bolo v rybníku pri Žibritove, kde sme boli v rámci prvej vychádzky.

Nechýbala ani poriadna táborová opekačka. Po opečení a zjedení špekáčikov nám Marián porozprával niečo o zvieratkách. Aké zvieratá žijú v našich horách, ako vyzerajú, aké vydávajú zvuky, aké stopy zanechávajú. Niektoré zo zvieratiek sa objavili aj na karnevale, ktorý sme tiež v rámci tábora absolvovali.

Strašidelná cesta v rámci skúšky odvahy sa tento rok obišla bez väčších šokov a vyskočených srdiečok... :)

Nasýtenie davu hladných detí a vedúcich mali okrem iného na starosti Marián a Lucka, ktorí nám počas celého tábora pripravovali obedy a večere. Jedlo bolo chutné a zvyčajne sa po dobrotách iba zaprášilo...( aj preto, že boli z múky...)

Raňajky mal na starosti zvyšok vedúcich, teda Katka, Evka, Lukáš, Danka a tiež p. farár.

A zrazu bolo ráno a bol večer posledného dňa tábora, piatok. Od nedele to strašne rýchlo ubehlo...Ale všetko má svoj čas, je čas príchodu aj čas odchodu. Pobalili sme sa, rozlúčili, nasadli do áut, zamávali a vybrali sa na cestu domov.

Vďaka Pánu Bohu za krásne chvíle a možnosť stráviť čas v spoločenstve mladých veriacich ľudí. Ďakujeme BBSK za dotáciu, ďakujeme všetkým, ktorí dodali jedlo, zabezpečili odvoz a dovoz...Ďakujeme vedúcim...ale vďaka i deťom, že boli úplne super dobré, poslušné. A dokonca boli aktívnou súčasťou programu. Jednak si pripravili pekné divadielko, ale i tombolu posledného večera. Fajn...

Na úplný koniec prišiel aj siedmy deň - nedeľa, kedy sme si všetci vedúci mohli po celotýždňovej "naháňačke" vydýchnuť a oddýchnuť si.

"A Boh videl všetko, čo učinil, a hľa, bolo to veľmi dobré..." Gen 1, 31

Slová hymny:
6 zázračných dní

Na počiatku Pán Boh
stvoril nebo zem
A keď zapálil svetlo,
nastal prvý deň
Prekvapil nás oblohou,
čo drží vodu nad vodou

6 zázračných dní, kto to vysvetlí
Kde som sa tu vzal a prečo Pane
Máme hlavu plnú snov

I vody i súše,
svoje miesto našli
Zelená sa tráva,
aj stromčeky vzrástli
Slnko svieti, tešme sa
s Mesiačikom hráme sa ( spievame)

6 zázračných dní, kto to vysvetlí
Kde som sa tu vzal a prečo Pane
Máme hlavu plnú snov

Rybka v rieke pláva,
vtáci lietajú
Buď tiež Bohu sláva,
mačky mňaukajú
Aj my ľudia stvorení
Bohom sme tu na zemi (spievame)