32Ježiš im povedal: Veru, veru, hovorím vám: Nie Mojžiš dal vám chlieb z neba, ale môj Otec dáva vám pravý chlieb z neba; 33lebo to je chlieb Boží, ktorý zostupuje z neba a dáva svetu život. 34Povedali Mu na to: Pane, dávaj nám vždy tento chlieb. 35Riekol im Ježiš: Ja som chlieb života; kto prichádza ku mne, nikdy nebude lačnieť, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť. 36Ale povedal som vám: Aj ste ma videli, a neveríte. (J 6, 32-36)
Velebný konvent, milé sestry a bratia!!Keď som sadal k stolu ku príprave kňazskej správy napadla mi rebelská myšlienka, že tento rok urobím kňazskú správu podstate kratšiu ako inokedy a nie v zmysle doporučení, aké jednotlivé položky má správa obsahovať. Rozhodol som sa, že tohtoročnú kňazskú správu urobím trochu ináč. Ono vlastne ide o to, že si myslím, že akúsi malú kňazskú správu kazateľ podáva vždy práve vtedy, keď vystúpi na kazateľňu a to býva predsa každý týždeň. Vtedy svojim pohľadom v moci Pánovej môže zhodnotiť a pripomenúť, čo vidí a ako mu Pán Boh dáva vidieť veci. Z tohto titulu dnes len pripomeniem isté skutočnosti, ktoré sa mi zdajú dôležité povedať aj pri tomto konventuálnom uzavretí uplynulého roku 2008. Berte prosím túto správu, ako malé zhrnutie otázok a problémov, ktoré nás ťažili či ťažia a tiež berte túto správu ako spôsob vyjadrenia vďaky Bohu a tým, ktorí na vinici Pánovej pracujú.
1. Spoločenstvo. Začal by som otázkou -kto sme a aké je naše poslanie? Sme spoločenstvo kresťanov- evanjelikov, sme cirkevný zbor a cirkev je dielo Pánovo. Žijeme a žili sme ako dielo Pánovo? Žili sme a žijeme ako spoločenstvo? Pocit spoločenstva sa buduje pri našich spoločných stretnutiach. Aj uplynulý rok sme sa schádzali hlavne v chráme na službách Božích v nedeľu a vo sviatky. Stretávali sa však aj iné skupiny, mladí, deti, spevokol a učili sa životu spoločenstva. Boli aj iné aktivity, ktoré volali k spoločenstvu. Lenže pravdou je, že povedomie spoločenstva je všeobecne nízke. V dnešnej dobe je túžba ľudí byť spolu, patriť k sebe, zísť sa oveľa menšia, ako to bolo v minulosti. Ďalšou vecou je, že sú situácie života zboru, pri ktorých človek vôbec nemá pocit, že patríme k sebe, mnohí žijú tak, že veci zboru nie sú jeho vecou, že veľa sa spraví samo alebo že len spraví sa. Mnohým nevadí len tak sa prizerať. Ďalším chýba zodpovednosť. Čo sa s tým dá urobiť? Je to vôbec v našich silách? Sú možnosti ako niekoho presvedčiť, že patriť do spoločenstva cirkvi je požehnaním? Je to náročná úloha, ale práve pred takouto úlohou stojíme a s ňou zápasíme stále.
2. Chlieb života. Keď Pán Ježiš hovoril o chlebe, hovoril o sebe, že On je pravým chlebom života. Prijať túto pravdu je tým najpodstatnejším, čo človek naozaj potrebuje. Lebo tento chlieb je chlebom od Boha. Pán Ježiš svojim súputnikom pripomenul, že „ nie Mojžiš dal vám chlieb z neba, ale môj Otec dáva vám pravý chlieb z neba.“ Izraelci putovali púšťou. Mojžiš, ako vodca, bol prostredníkom medzi Bohom a ľuďmi, skrze neho Boh konal a zvestoval Božiu vôľu. Každému, kto prichádza do cirkvi a spoločenstva musí byť jasné, že tu nejde o veci ľudské, že tu sa nedeje to, čo my sami chceme, že tu sa neponúka človečie, ale to, čo máme od Boha, to, čo nám Boh zveril. Ktokoľvek si toto naozaj uvedomí bude s väčšou vážnosťou a s bázňou pristupovať nielen k spoločenstvu, ale aj k samotnému obsahu toho, čo spoločenstvo cirkvi ponúka. Kristus je chlieb života, nášho života, bez Neho by sme nežili, bez Neho by sme boli prázdni. Dve veci teda musíme mať pred očami -je to Boh, kto dáva a je to Kristus, chlieb života, ktorého nám dáva. Ďakujem Pánu Bohu za takúto milosť, ďakujem Pánu Bohu za to, že chlieb života Kristus k nám počas roka prichádzal ako slovo, pri mnohých príležitostiach, ale prichádzal k nám aj pri sviatostiach, pri Večeri Pánovej aj pri krstoch. Ak by som sa mal na tomto mieste trochu pristaviť, povedal by som len toľko, že služby Božie, že tieto ďalšie prvky života spoločenstva, tieto vzácne dary od Boha vždy boli a budú základom, oni v cirkvi reprezentujú všetko, sú symbolmi, ba čo viac sú svedectvom o živom Bohu. Tento chlieb Boží sa nesmie vytratiť a ani ho nesmie nič nahradiť, musíme stále vedieť, že toto potrebujeme, že toto je pravý život. O tomto sa snažíme presvedčiť všetkých, s ktorými prichádzame do kontaktu.
3. Chlieb života pre mladých. Hlavne však mladých, generáciu, ktorá rastie. Tak, ako všade aj v našom zbore vieme, že prácu a záujem o mladých ľudí netreba zanedbať, ba čo viac práve mladým, deťom, mládeži treba venovať najviac síl a energie. Isteže svet je veľmi zložitý, možno sa mnohým zdá, že Boh a cirkev sú naozaj prežitkom, predsa ak stojíme sami pevne vo viere, na základe životných skúseností vždy znovu prídeme k jednej zásadnej pravde- ak by nebol Boh, čo by sme boli, ak by sme nemali nádej od Boha, čo by sme mali? Je veľa dôvodov prečo pochybovať o Bohu, prečo Boha odmietnuť, presne tak je veľa dôvodov prečo sa Bohu odovzdať. Som presvedčený, že Pán Ježiš v srdci je najvyššou hodnotou ľudského vnútra. Božia láska je tým, čo nás formuje a vedie k požehnanému životu. Hľadali sme a hľadáme spôsoby a cesty, ktorými aj mladej generácii ukázať, že v tomto svete mnohí „lačnia a žíznia“ práve preto, že nepoznali lásku Božiu, Boží chlieb z neba, Pána Ježiša, lebo sa sýtia len tým telesným. Keď niekto zabúda na duchovný rozmer života, zostáva veľmi chudobný. Veľmi pozorne skúmam aké sú potreby a priority života mladých ľudí, doba dáva všelijaké výzvy a nie vždy všetky sú celkom správne. Je to potom aj úloha rodiny, rodičov, starých rodičov, aby usmernili pokiaľ sa to dá, pokiaľ majú na deti a mladých vplyv. Naozaj nechceme, aby mladá generácia duchovne žíznila, preto aj v tomto roku chceme prísť a aktivitami a programom pre deti a mládež.
4. Radosti a sklamania. Pri tejto práci, alebo lepšie povedané v službe pre Pána človek zažíva veľa sklamaní. Je to však údel, s ktorým sa každý v službe Pánovej musí naučiť žiť. Pán Boh však vždy znovu posilní a dá nový impulz, ktorý posunie dopredu a ukáže nový obzor možností a práce. Aj ja som bol počas roka viac krát sklamaný, hoci presne tak, bolo množstvo situácií, pri ktorých som mal veľkú radosť. Každého poteší, keď vidí, že sa niečo podarí, že niečo malo zmysel. Naozaj bolo veľa stretnutí, aj služieb Božích, aj stretnutí s mladými, niektoré ďalšie akcie, z ktorých som aj sám odchádzal úprimne povzbudený a za to som Pánu Bohu nesmierne vďačný. Smutné je však to, keď zistíte, že ľudia si nevážia, čo sa im ponúka, smutné je to, keď zistíte, že nie sme k sebe úprimní, ak sa hľadajú problémy tam, kde nie sú, smutné je to a prinášajú sklamanie situácie, v ktorých zistím, že v skutočnosti sú srdcia mnohých sú ešte ďalej od Boha ako som si myslel. Pán Ježiš povedal: „ Aj ste ma videli a neveríte.“ Ježiša videli na vlastné oči, mohli sa ho dotknúť a vidieť jeho divy, všetko to, čo robil a predsa neverili. Bola to výčitka, upozornenie. Bol to prejav sklamania. Boli chvíle, keď mohol byť aj Pán Ježiš, ako Boží Syn sklamaný, keď videl povrchnosť a zatvrdilosť svojho ľudu, pre ktorý robil nesmierne veľa. Iste aj preto v tejto chvíli treba si povedať -buďme takí, aby sme si neprinášali sklamania, ale radosť, ktorá buduje a ktorá je zároveň svedectvom budovania a napredovania spoločenstva.
5. Ostatné bude pridané. Pri slovách o budovaní spoločenstva nemôžem opomenúť, že život zboru má aj budovateľské ambície iného charakteru. Veľmi často býva pravdou, že skôr sa postaví kostol, ako doň zoženú ľudia. V hospodárskej oblasti našim doteraz najťažším a najväčším projektom posledných rokov bola výmena okien na kostole. Podarili sa aj iné investície do nášho majetku- výmena okien na fare, zateplenie garáže. Je dobre ak môžeme cítiť aj pri takýchto záležitostiach, že nás Pán žehná. Všetky zdarné diela sú dôvodom vďaky Bohu. Isteže, takéto veci by sme mohli prirovnať tej manne z neba, tomu hmotnému a telesnému, ale tak ako sa Pán Boh na púšti postaral, stará sa stále. Nech Pán Boh požehná na daroch svojej milosti tých, ktorí ochotne priložili ruku aj k takýmto dielam, ale nielen ruku, ale aj nejakú tú korunku zo svojej štedrosti.
6. Kňazov pohľad do zrkadla. Ako duchovný správca tohto zboru, ako pastier, ale zároveň aj jeden z vás viem, že aj ja sám by som sa mal pozrieť do zrkadla, nastaviť obraz svojej službe. Tento rok bude 10 rokov od mojej ordinácie. Za tie roky, vždy znovu pýtam sa Pána, prečo ma postavil do tejto služby, prečo sa veci vyvinuli tak, aby som bol pastierom duší, aj keď sa ním necítim byť hoden. Nie vždy všetkému celkom rozumiem, mnohé je vlastne len medzi mnou a Pánom, -ale jedno je isté, že s pomocou Božou sa snažím svoju službu konať tak, ako mi On dáva konať, ale i prikazuje konať, vážne i zodpovedne, -aj keď viem, že nie všetko zvládam dokonale, nie vždy všetko viem vyriešiť, nie každému sa detaily mojej služby môžu páčiť. Nemyslím si však, že by som sa hral na niečo, čím nie som. Ďakujem Pánovi za veci, ktoré sme s Jeho pomocou mohli realizovať, aby tí, ktorým to bolo adresované prijali a pochopili pravdu o chlebe života. Zároveň aj touto cestou prosím nášho nebeského Otca, ktorý dáva nielen mannu z neba, ale ktorý nám dal aj Krista Ježiša, svojho Syna, aby nás mocne viedol a sprevádzal v tomto období, ktoré je pred nami, ak On dá zo svojej dobroty. Sme v Jeho rukách, aj cirkev, aj ľudia, aj spoločenstvo. Sme putujúci z Egypta hriechu do zasľúbenej zeme spasenia a večného života. Na tejto púti však môžeme spásu nielen získať, ale aj stratiť, ak sa pre nás Boh, Jeho spoločenstvo, spoločenstvo cirkvi stane predmetom odporu. Pamätajme na slová Pána Ježiša: „ Ja som chlieb života, kto prichádza ku mne nikdy nebude lačnieť a kto verí vo mňa nikdy nebude žízniť.“ Viera v Boha je vec veľmi autentická a musí byť aj veľmi aktuálna, čiže viera má byť niečo naozaj živé, pôsobiace, niečo pravdivé, čo patrí k nám nielen ako súčasť života, ale ako princíp a základ života. Všetko to tak musí byť v našom spoločenstve zboru, ako aj u každého z jedného z nás. A o to sa treba snažiť, po takomto stave túžiť v zmysle slov: „ Pane, dávaj nám vždy tento chlieb.“
7. Poďakovanie. Celkom na záver ďakujem všetkým svojim najbližším spolupracovníkom, funkcionárom a presbyterom, kantorom, ale aj ostatným členom zboru, mladým i starším, ktorí vedia, čo nám Boh dal a dáva a podľa toho žijú i pracujú, a spolupracujú. Ďakujem tým, o ktorých sa môžem oprieť, ktorým na veciach cirkvi záleží zo srdca, tým, ktorí robia nielen to, čo musia, ale aj mnohé navyše. Ďakujeme tým, ktorí nemajú problém prísť na brigádu alebo k upratovaniu, pomáhajú pi zborových aktivitách. Ďakujeme tým, ktorí podporia tým iným spôsobom. Nech všetkých nás Pán Boh žehná v Jeho milosti. Sláva Bohu Otcu i Synu i Duchu Svätému. Amen.
Súčasťou tejto správy sú základné- štatistické údaje o zbore, výpis pravidelných aktivít v zbore a zoznam podujatí, ktoré sme prežili v roku 2008.
Velebný konvent prosím o prijatie tejto mojej kňazskej správy za rok 2008. Ďakujem.
Mgr. Roman DovalaŠtatistické údaje:
Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku so sídlom v Badíne, Krčméryho 281/7, 976 32 Badín
Tel: 048 4182 643, mail: dovala.roman@gmail.com