Nikto nemá toľko poradcov ako ten, kto má Bibliu.

(Pavel Kosorin)

Detský evanjelický karneval - 19.2.2012

Fotogaléria Fotogaléria           

Prvé, čo deti prichádzajúce na karneval uvideli, bol snehuliak Mr. Bean postavený pred zborovou miestnosťou. Taký veľký, ozajstný, zo snehu. Druhý snehuliak, Rožko (rozumej p. farár), vítal spolu s ostatnými maskami-organizátormi prichádzajúce deti s rodičmi v karnevalovo vyzdobenej zborovej miestnosti.

Nedeľa 19. Február 2012, 16.00. Začína sa karnevaaaaaaaal! Postupne sa miestnosť zaplnila bytosťami z ríše rozprávok (princezná Ruženka, Nastenka, čarodejník aj čarodejnice, šašo, Pipi Dlhá Pančucha, dúhová víla), filmových hrdinov (Spiderman), bola zastúpená aj fauna (včielka, papagáj, krokodíl, panda) aj flóra (muchotrávka) a samozrejme nechýbali ani biblické postavy (Jonáš, Noe). Nechýbali ani postavy ako reprezentant hokejového mužstva, dílerka, harleják, cigánka, strašidlo do maku, pištoľník, poľovníčka, kowboj. O prípadnú potrebu zásahu lekárskej pomoci tu bola prítomná aj Mudr. Konkrétne chirurgička.

Celý karneval sprevádzal blok hudby a tanca prestriedaný slovom. O Zacheovi. Zacheus bol vzrastovo malý človek. Bol taký malý, že keď chcel uvidieť Ježiša Krista, keď prechádzal okolo musel vyliezť na strom. Zacheus bol colník. Colníkov a vyberačov daní ľudia nemali radi, lebo niekedy aj klamali pre vlastný zisk. Zacheus sa zmenil. Zmenila ho viera v Ježiša Krista. Zacheus bol síce malý vzrastom, ale bol ale veľký svojou vierou v Ježiša Krista.

Boli pripravené aj rôzne súťaže pod vedením kovbojky a horára (Radky a Katky). Napríklad papierová kapusta, ktorú si deti stojace v kruhu počas hudby podávali. Komu kapusta z papiera ostala v rukách, keď hudba prestala hrať, mohol odtrhnúť jeden papier, akože kapustný list. Ak mal šťastie, pod listom našiel ukryté malé prekvapenie - sladkosť. Na podobnom princípe bola aj hru, pri ktorej sa zo škatuľky ťahali lístky. Na každom lístku bola napísaná úloha, ktorú sme museli splniť. Každý sa dobre zabával. Atmosféru silvestrovskej noci pripomínala balónová súťaž, ktorej cieľom bolo prasknúť balón susednej tancujúcej dvojici. Bum, bum, bum a bum.... Balóny praskali jedna radosť. Zaujímavá bola aj lentilková súťaž, v ktorej museli deti rozdelené do jednotlivých skupiniek preniesť čo najviac lentiliek slamkou z jedného do druhého tanierika. A keďže na karnevale bolo veľa postavičiek zo zvieracej ríše, nesmela chýbať ani súťaž zvieratiek – bábok (mačky a psa) na špagátiku, ktorý poťahovali deti. Ktoré zvieratko sa dostane skôr do cieľa? Havo alebo mačička?

Jednotlivé súťaže prestriedaval blok hudby, pri ktorom sa zabavili aj malí aj veľkí. Tancovalo sa v kruhu, aj jednotlivo, aj vo vláčiku. Ako nám len zišlo na um. Efektnosť karnevalového večera dotvárali aj špeciálne disco efekty, ktoré doviezol na svojom „Harleji“ náš harleják.

Z karnevalu, veríme, že mohli všetci odísť naplnení duchovne aj telesne. Jedla bolo neúrekom. Sladkého aj slaného. Na deti čakala aj veľká šašotorta, ktorá všetkým veľmi chutila.

Ako spomienku na krásne strávené chvíle si každá maska odniesla diplom v tvare šaša a sladkého motýlika. Vďaka Pane. Vďaka všetkým tým, ktorí sa podieľali na príprave a nebolo ich málo. Dovidenia.

Daniela Kozová

Zacheus- malý veľký muž ( L 19, 1-10)

Ľudia zvyčajne túžia byť iní ako sú. Nie sú spokojný s výškou, postavou, výzorom. Je málo ľudí, ktorí sa sebe páčia. Zlé je aj to, že niekedy sa nám zlí ľudia vysmievajú. Ty si malý, ty si chudý, tučný, škaredý, máš krivý nos, veľké uši.

Pán Boh nás takto stvoril a buďme mu vďační za život, za to že sme a tešme sa z toho, že Pán Boh má všetkých rovnako rád. Veď tak to spievame aj v pesničke „ Či si veľký a či malý“.

Biblia nám hovorí o mužovi, ktorý bol malý vzrastom. Volal sa Zacheus. Bol však dôležitý muž, lebo bol šéfom, mal na starosti viacerých iných mužov, ktorý vyberali dane, clo, peniaze. Mal veľmi dôležitú úlohu, ale to ho v očiach ľudí veľkým nerobilo.
Ľudia ho nemali radi a asi im ani nebol sympatický.

Aj jeho vzrast mu bol prekážkou a ťažkosťou života. To sa potvrdilo v jeden deň, keď cez jeho mesto, Jericho prechádzal Boží Syn, Ježiš Kristus a okolo cesty sa vytvoril veľký zástup ľudí. Zacheus nič nevidel. Čo teraz? Čo urobíte, keď ste malí a nedočiahnete na nejakú ves, ktorá je vysoko? Môžeme si dať napríklad stoličku, rebrík a vec je vybavená. Dá sa pomôcť.

Zacheus to vyriešil svojsky. Vyliezol na figovník a tak sa pozeral, na to, čo sa deje. Keď prišiel na to miesto Ježiš, zastal a povedal mu: „ Zacheus, zostúp rýchlo, lebo v tvojom dome musím dnes zostať!“ To bolo teda prekvapenie. Ježiš nazval Zachea jeho menom a navyše chcel ísť do jeho domu. To bola pocta! Najskôr ho ani nemohol vidieť a teraz s ním bude celý deň v svojom dome. Fíha! Perfektné!

Zacheus neváhal a "zostúpil rýchlo a prijal Ho s radosťou!" ( zlatý verš)

Tento malý muž vzrastom, malý v očiach ľudí, hriešny a zlý v očiach ľudí, hoci mal aj dôležitú funkciu, bol šéfom, dostal iné skutočné povýšenie a stal sa veľkým a vysokým!

Viete ako? Stal sa Ježišovým priateľom! Ježiš stoloval v jeho dome, Ježiš mu ukázal, že ho má rád a že mu odpúšťa jeho hriechy a neberie ho viac zazlého a hriešneho človeka.

Pán Boh nás má rád, Ježiš nás miluje a to nás robí veľkými! V očiach Pánových sme veľkí a sme milovaní. Tak ako Zacheus. Vyliezol na strom, aby sa stal väčším, aby videl, ale naozaj väčším sa stal preto, lebo uveril v Ježiša, prijal Ho do domu a Ježiš sa stal jeho priateľom.

Nech sme akýkoľvek, pre Pána Boha sme veľkí a vzácni. To je dôvodom na našu radosť. "Syn človeka prišiel hľadať a spasiť, čo bolo zahynulo.""

Modlitba: Vďaka Ti za to Pane a prosíme poď a prí´d aj do našich príbytkov a rodín, radi ťa prijmeme. Amen.