Najrozumnejšia forma výchovy je príklad.

(Albert Einstein)

Vianočná kapustnica - 22.12.2010

Vianočná kapustnica mládeže 2010 ( recept )

Highslide JS Highslide JS Highslide JS

K príprave vianočnej kapustnice potrebujete v prvom rade dobrú partiu mládežníkov a konfirmandov, resp. tých, ktorí sa pripravujú na konfirmáciu. Najlepšie je aspoň 20-25 kusov. Musia byť pekní, usmiati a svieži. Ďalej si zaobstarajte Vianočný stromček a ozdoby, dobrého rečníka, pár pesničiek, nejaké sladkosti, dobrých kuchárov a všelijaké iné drobnosti. Môžete začať variť.

Mládežníkov po príchode na faru treba nechať chvíľu postáť, kým čakajú na zvyšok mladých a potom ich môžete primerane rozdeliť do dvoch skupín. Prvá väčšia skupina sa pripravuje v kostole pri stromčeku a druhá skupina sa varí v zborovej sieni. Skupinu v kostole je nutné rozhýbať, dostať z nich čo najviac šťavy pri zdobení stromčeka. Po asi jeden a pol hodinke takéhoto šťavenia, ich necháme trochu vychladnúť a potešiť sa krásou skvostu, ktorý cez Vianoce bude svietiť v chráme.

Druhú časť mládežníkov dusíme priamo s kapustou, klobásou v zborovej sieni. Možno ku nim pridať aj 2-3 kúsky mladých animátoriek, ktoré neskôr hlavné jedlo správne okorenia a dochutia. V polovici varenia musíme však dať všetko dokopy, do jedného hrnca, počkáme kým sa ingrediencie usadia spolu a znovu dobre pomiešať. Doporučujem doliať aj trochu vody do hrnca, môže byť aj čaj, v krajnom prípade malinovka, nejaká lacná z T.sca.

Dôležité je tiež práve v tejto fáze varenia správne prisoliť pesničkami, modlitbou a hlavne vhodným výkladom, napr. nejakým pekným príbehom k zamysleniu ( text nižšie ). Toto je veľmi dôležitá súčasť kapustnice, lebo ona môže celkovú chuť zhodnotiť, ale aj pokaziť, preto pozor na výber rečníka. Súčasťou celej prípravy je ochutnávka kapustnice. Môže sa stať, že počas ochutnávky sa zje všetko doteraz skutočne uvarené, ale to v zásade nevadí. Hlavné je, že sa varilo. Taktiež nezabudnúť pochváliť kuchára.

Do vianočnej kapustnice samozrejme nesmieme zabudnúť dať hríby! Kto nemá hríby, tak namiesto hríbovej rádioaktivity môže pridať nejakú inú aktivitu alebo aj aktivity, napr. spoločenské hry, súťaže a podobné srandičky. Kapustnica sama osebe musí aktivizovať, nielen procesy v črevách. Kapustnica podobne bez pochýb musí byť pripravovaná s úsmevom, smiechom a treba sa pri nej zabaviť. Ak človeka pri jedení alebo po zjedení kapustnice prejde smiech, je problém. Tomuto sa snažte zabrániť podľa individuálnych možností.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Po pár hodinách varenia, miešania môžeme voňajúci zázrak odstaviť a vypnúť šporák. Doporučujeme si urobiť nejaké pekné romantické foto, ktoré chvíle na varenie kapustnice bude navždy pripomínať. Aj po odstavení šporáka a dovarení kapustnice môže v hrnci niečo bublať. Stáva sa, že jednotlivé ingrediencie z hrnca vybehnú von a zatúžia po zbesilej guľovačke, ktorá nemá konca kraja a vy ste pritom už neskutočne hladní a unavení.

Pred samotným podávaním na tanier je osvedčené vysloviť nejaké prianie alebo napísať ho na lístok a vypustiť ho do vzduchu na lietajúcom lampióne. V tej chvíli je jasné, že kapustnica musí všetkým chutiť. Nuž teda, dobrú chuť!

(Prežili sme super večer pri tkzv. „Vianočnej kapustnici mládeže a konfirmandov 2010“. Ozdobili sme stromček, navarili kapustu, zjedli kapustu, počuli fajn výklad, zaspievali sme si, zahrali sme sa, poguľovali, potešili lietajúcim lampiónom, zažili večernú atmosféru v kostole pri zapálenom stromčeku a tichej modlitbe. Vďaka Pánu Bohu a všetkým, ktorí sa o to pričinili a všetkým, ktorí prišli.) R. D.

Vianočný blázon

V jednej krajine na Východe žil pred dvetisíc rokmi mladý blázon. Ako každý blázon sníval aj on o tom, že sa raz bude múdrym. Miloval hviezdy. Nikdy ho neunavilo pozorovať ich. A tak sa stalo, že jednej noci neobjavili novú hviezdu len králi Gašpar, Melichar a Baltazár, ale aj tento blázon."Tá nová hviezda je jasnejšia ako ostatné", myslel si. "To bude tá Kráľovská hviezda - narodil sa nový kráľ! Chcem mu ponúknuť svoje služby. Však ak je to kráľ, bude potrebovať určite nejakého blázna. Vydám sa na cestu a budem ho hľadať. Hviezda ma povedie. " Dlho premýšľal, čo by mohol novému kráľovi priniesť ako dar. Avšak okrem svojej bláznovskej kapucne, zvonkohry a jednej kvetiny nemal nič, čo by mohol darovať.A tak sa z domova vydal na cestu.Prvú noc ho hviezda priviedla do chudobnej chalúpky. Tam našiel dieťa, ktoré bolo chromé. Plakalo, pretože sa nemohlo hrať s ostatnými deťmi. "Ach" , pomyslel si blázon, "dám tomu dieťaťu svoju bláznovskú kapucňu. Potrebuje ju viac, ako kráľ. " Dieťa si bláznovskú kapucňu nasadilo na hlavu a šťastne sa rozosmialo. To bláznovi miesto poďakovania úplne stačilo.Druhú noc ho hviezda zaviedla do krásneho paláca. Tam našiel dieťa, ktoré bolo slepé. Plakalo, pretože sa nemohlo hrať s ostatnými deťmi. "Ach" , pomyslel si blázon, "dám tomu dieťaťu svoju zvonkohru. Potrebuje ju viac, ako kráľ. Dieťa zvonkohru radostne rozohralo a šťastne sa rozosmialo. To bláznovi miesto poďakovania úplne stačilo.Tretiu noc ho hviezda zaviedla do zámku. Tam našiel dieťa, ktoré bolo hluché. Plakalo, pretože sa nemohlo hrať s ostatnými deťmi. "Ach" , pomyslel si blázon, "dám tomu dieťaťu svoju kvetinku. Potrebuje ju viac, ako kráľ. Dieťa si kvetinku zobralo a šťastne sa rozosmialo. To bláznovi miesto poďakovania úplne stačilo."Teraz mu už nič nezostalo, čo by mohol kráľovi darovať. Bude lepšie, keď sa vrátim", pomyslel si blázon. Avšak keď sa pozrel k oblohe, hviezda stála na jednom mieste a žiarila veľmi jasne, jasnejšie ako kedykoľvek predtým. A v tom uvidel cestu k nejakej stajni v strede poľa. Pred stajňou stretol troch kráľov a zástup pastierov, aj oni hľadali nového kráľa. Ten ležal v jasliach - malé, bezbranné dieťa. Mária, ktorá chcela práve na slamu prestrieť čisté plienky, sa bezradne pozerala a hľadala pomoc. Nevedela kam by dieťa položila. Jozef práve kŕmil osla a všetci ostatní mali plné ruky darov. Traja králi doniesli zlato, kadidlo a myrhu, pastieri vlnu , mlieko a chlieb. Len blázon tu stál s prázdnymi rukami. Mária, plná dôvery, položila teda dieťa do jeho náruče. Tak našiel Kráľa, ktorému chcel v budúcnosti slúžiť. A taktiež vedel, že svoju bláznovskú kapucňu, zvonkohru a kvetinu rozdal deťom, aby mal miesto pre Dieťa, ktoré mu teraz so svojím úsmevom darovalo múdrosť, po ktorej tak túžil.

Prevzaté z www.dekoracie-vianoce.sk/119,0,Vianocny-blazon.html