Viete, čo dnes oslavujeme? Kto bol dnes v kostole, tak to určite vie. Dnes je slávnosť poďakovania za úrody zeme.
A prečo takáto slávnosť?
Pretože to, čo sa urodí sa urodí preto, lebo to požehnal Pán Boh a jemu za to ďakujeme.
Čo sa nám môže urodiť?
Mrkva, petržlen, šalát ... a napríklad aj žitko.
Počas žatvy zozbierame zlaté klasy, z kláskov máme zrno, zo zrna múku z múky chlebík. A teraz si to celé vyskúšame a upečieme si chlebík.
Deťom rozdáme klásky, z ktorých si sami vlastnoručne vylúpia zrno, ktoré potom v mažiari rozdrvia na múku, z ktorej potom upečieme chlebík. Chlebík sa pečie v malej pekárničke a kým sa upečie zaspievame si pár pesničiek.
Piesne: (podľa výberu – najmä ukazovacie)
Prečítame si text z Biblie: L 12, 16-21
Túžba po majetku nie je ničím novým. Podobenstvo o lakomom boháčovi je už približne 2 000 rokov staré. Tak ako vtedy tak aj teraz, ľudia túžia po majetku. Túžia si majetok zhromažďovať, porovnávať a zatvárať do nejakých sýpok, stodôl, trezorov, bánk, do peňaženky, do vankúša alebo inde. Mať majetok nie je zlé. S majetkom je problém, keď zaň zabudne poďakovať tomu, od ktorého ho má, teda Bohu. Srdce boháča sa viaže len k majetku, ku zlatu, k striebru, k peniazom. Potom majetok nepoužíva na to, aby žil s Bohom a pomáhal chudobným ale dostane sa do začarovaného kruhu. Chce viac a viac, a ďalší milión. V tomto kruhu ostane nakoniec uväznený. Veľký majetok sa nedá zarobiť len tak poctivou prácou. Tí bohatí ho niekedy získavajú na úkor tých chudobných. Mnohokrát zisk v obchode ženú až na hranicu únosnosti. Tomu sa hovorí chamtivosť. A takýto bohatý človek je obvykle aj lakomý. Lebo sa nechce podeliť so svojím majetkom s blížnym, ktorý je chudobný.
Deťom pomocou papierového stromu a jednotlivých druhov ovocia ilustrujeme jednotlivé ročné obdobia a ako to vyzerá s úrodou, keď Pán požehná a keď nepožehná.
Záver: Pieseň a modlitba Otčenáš
Pripravili: D.M.K.