Najrozumnejšia forma výchovy je príklad.

(Albert Einstein)

Detská besiedka - poďme za Ježišom! - Dobrý pastier


7.marec 2010, Detská besiedka č.23     Pozvánka       Fotogaléria     

Dobrý pastier viac informácií J 10, 11

Moje ovce počujú môj hlas,
Idú za mnou a ja ich znám.
Nikto mi ich nevytrhne z rúk,
Život večný ja im dám.

Lebo ja som ten dobrý pastier,
Ja som ten dobrý pastier –pastier - pastier.

Detská besiedka o „Dobrom pastierovi“ je pokračovaním témy o „Stratenej ovečke“.

Ovečka Micka príde medzi deti a zhovára sa s deťmi.

„Pamätáte si na mňa? Ja som tá nezbedná stratená ovečka. Zatúlala som sa. Chcela som si trošku odbehnúť od ostatných. Stále byť len v jednom stáde, všetci spolu, ísť podľa toho ako vraví pastier to sa mi už nepáčilo. A tak som ušla. Lenže zašla som ďaleko a zablúdila som a zistila som, že bez mojich kamarátiek mi je smutno a zistila som, že náš pastier vie najlepšie, kde je dobrá trávička a čo je pre mňa potrebné. Ostala som samučká na neznámej lúkei a nevedela som kam ísť. Nepočula som už ani hlas pastiera, ani zvonce iných ovečiek. Bolo mi hrozne. A vtedy, vtedy sa zrazu objavil môj pastier, hľadal ma a našiel ma. Nechal všetky ovečky na chvíľu samé a vydal sa hľadať mňa jedinú, taká som bola pre neho dôležitá. Po celý život na to nezabudnem. On ma zachránil. On ma stratenú priviedol späť do košiara a som veľmi šťastná a už nechcem utekať preč.

Ja však viem aj o inom pastierovi, o Pánovi Ježišovi. On hľadá všetkých ľudí, ktorí sa stratia, ktorí zhrešia. On všetkých hľadá a odpúšťa im, čo urobili. Môžu sa vrátiť do spoločenstva. On je ten jediný a pravý DOBRÝ PASTIER.“

Ovečku dáme preč a s deťmi vedieme rozhovor o dobrom pastierovi, o Bohu a o Ježišovi.

Deti, ako by sme opísali Pána Boha, čo o ňom vieme povedať, ako ho vieme nazvať?
(Hrad prepevný, Spasiteľ, záchranca, kráľ, učiteľ, lekár, ....)

Prečítam vám jeden text z Biblie.
Istý muž, kráľ Dávid opísal Pána Boha takto: Žalm 23.

Kto je Boh podľa slov Dávidových a tohto žalmu? (pastier)
- Hospodin je môj pastier. Boh je pastier a my sme potom kto? (ovečky)

Čo robí pastier pre svoje ovečky?
- Chráni ich, vedie ich, pomáha im. Bez Neho nemôžu byť.

Porozmýšľajte, čo môže pastier urobiť pre svoje ovečky?
- Vyslobodzuje z tŕnia a kríkov, keď sa zamotajú.
- Vyťahuje z jamy, keď spadne do nejakej.
- Hľadá, keď sa stratí. ...

Ak sme my ovečky a Boh je náš pastier, môžeme rozmýšľať, čo všetko robí pre nás Boh ako náš pastier.
"Dáva nám všetko potrebné"
"Dušu nám občerstvuje."
"Dáva nám istotu a zbavuje nás strachu."
"Niekedy nás aj vyhreší, aby nás uchránil pred väčším nebezpečenstvom."
"Dáva nám všetku dobrotu a milosť."

Všetko, čo sa píše v žalme, v krátkosti rozvedieme a jednoducho vysvetlíme. Je to Božie konanie k nám a pre nás.

Pána Boha veľmi potrebujeme, presne tak, ako ovečky potrebujú pastiera. Bez Pána Boha by sme boli veľmi slabí a ohrození, náš život by bol len takým prázdnym blúdením. Je toľko vecí, v ktorých si nevieme sami pomôcť. Potrebujeme aj Božiu ochranu. Tak, ako pastier má palicu, na divé zvieratá, aj Boh má mocnú ruku, ktorou nás chráni od zlého.

Pán Ježiš povedal zaujímavé slová: "Ja som dobrý pastier, poznám svoje ovečky a mňa poznajú moje." (prečítame si text Ján 10,14 - treba vybrať veršíky pripravené na papieroch s ovečkou na vymaľovanie a tieto si deti neskôr vymaľujú.

Čo hovorí Pán Ježiš? Hovorí, že On, Pán Ježiš, ako dobrý pastier kladie za ovce život. On naozaj zomrel za nás na kríži, aby nás zbavil našich hriechov. Pán Ježiš pozná svoje. Pozná nás, všetkých po mene. Sme Jeho. On je našim dobrým pastierom a Jeho sa musíme držať po celý život.

Veršík: „ Ja som dobrý pastier......“

Doplňujúce aktivity:

Premietanie rozprávky z cyklu Maťko a Kubko ( O vlkovi) - Maťko a Kubko boli dobrí pastieri, trochu smiešni, ale starali sa o svoje ovečky a zlému vlkovi vyprášili kožuch. Stratený baranček sa vrátil domov.


Ručná práca: Papierová maňuška dobrého pastiera – pastierky

Potrebujeme papierové taniere, vatové okrúhle odlíčovacie tampóny, pohyblivé očká, fixky, lepidlo.

Papierový tanier roztrihneme na dve polky, vystrihneme dierky na prsty a vymaľujeme ako šatočky. Potom ho zložíme do ihlana a zlepíme alebo scvakneme zošívačkou.

Na vatový tampón prilepíme pohyblivé očká a primaľujem ústočka, vlásky a líčka. Prilepíme ho na telíčko a panáčik je hotový.

Hra o stratenej ovečke Deti sedia v kruhu a jedno je v strede kruhu zo zavretými očkami. Deti, ktoré sedia v kruhu, si za chrbtom podávajú malú plastovú ovečku (akože je na pastve). Na povel: „pastier hľadaj si svoju ovečku“, ovečka ostane v rukách za chrbtom jedného dieťaťa, už sa viac nepodáva a pastierik v strede kruhu otvorí oči a háda, kto má jeho stratenú ovečku. Keď uhádne, pozície si vymenia a hra pokračuje.




Hra s balónmi – Zažeň ovce do košiara. Nafúkneme zopár balónov a namaľujeme na ne centrofixkou ovečky. Noviny zošúľame do dlhých šúľkov – paličiek. Deti rozdelíme podľa počtu do družstiev. Vyznačíme trasu, nie veľmi dlhú ani príliš krátku, po ktorej budú deti – pastieri, hnať svoje ovečky – balóny, pomocou novinových paličiek z pastvy do košiara. Ktorému družstvu sa to skôr podarí, to zvíťazí.

Modlitby,
piesne,
občerstvenie.