Najlepším spôsobom ako spoznať Boha je milovať čo najviac vecí.

(Vincent van Gogh)

Detská besiedka - poďme za Ježišom! - Snehová vločka


24.január 2010, Detská besiedka č.20     Pozvánka       Fotogaléria      Stiahni prezentáciu    

"Neboj sa, lebo ja som s tebou." Iz 41,10

Dnes sa budeme rozprávať o všeličom veľmi zaujímavom, ale mimo iné aj o snehových vločkách. Ja som si zopár priniesol. Mám ich tu vo vrecku. No teda, však sa mi roztopili...! Vločky prežijú len v zime a nie vo vrecku v teple. Čo teraz, ako sa budeme rozprávať o vločkách?

Už viem. Pomôžem si obrázkom. Povedzte mi, pozorovali ste už niekedy snehové vločky, ako padajú, ako vyzerajú zblízka. Je to niečo úžasné a naozaj nádherné. Pán Boh stvoril celý svet a vymyslel aj vodu, aj snehové vločky. Perfektne to naprogramoval, aby sme mali sneh a snehové vločky. Taká malá snehová vločka je naozaj zázrak.1. No vidíte, tak takto nejako vyzerá zblízka skutočná snehová vločka. Keď idete niekedy s rodičmi na lyžovačku, sánkovačku, môžete tam vidieť také veľké prístroje, ktoré sa volajú snežné delá. Tieto vyrábajú umelý sneh. Ale naozajstný sneh je celkom iný. Kto a kde vyrába naozajstný sneh? Perinbaba?

2. Sneh vzniká v oblakoch, na nebi, veľmi vysoko zo zmrznutej vodnej pary. Podchladené kvapky vody sa stretnú s maličkým zrnkom prachu a keď je veľká zima, zmenia sa na ľad, zamrznú a rastú ako také malé kryštáliky. Kryštáliky ako padájú na zem, sa navzájom spájajú a tvoria spolu snehové vločky. Vločka sa počas svojej cesty vzduchom mení. Každá vločka padá inou cestou. Niektoré pofúkne vietor a tak im predĺži cestu, alebo ich obrusujú čiastočky prachu v povetrí. Vedci hovoria, že ani jedna vločka, ktorá spadne na zem, nie je rovnaká.


3. Všetky sú úplne rozdielne. Pozorne si ich pozrite. A príroda ich dokáže naozaj nádherne vykresliť. Vyzerajú ako malé biele hviezdičky.

Len škoda, že sa tak rýchlo roztopia.

A keď veľa vločiek spadne postupne na seba, potom máme čo? Sánkovačku, guľovačku!

Zahráme sa hru na snehové vločky. O čo pôjde. V prvom rade – snehové vločky sú úplne ticho. Počuli ste už padať sneh? Nie! Dážď počuť, ale sneh nie. Musíme byť úplne ticho. Postavíme sa a predstavíme si, že pomaličky sa z nás stávajú malé vločky a my letíme vzduchom. Krútime sa, pomaličky, jemne sa stretneme a narazíme do seba, zlepíme sa, zafúkne nás vietor a až napokon pekne priletíme až na zem a sadneme si znovu.

Takáto je cesta snehovej vločky. Lenže, niekedy sa môže stať, že človek sa naozaj cíti ako vločka, len tak nekontrolovane padajúca na zem, nemôže nič urobiť, vietor ju pofukuje sem a tam, nevie si pomôcť, nevie sa zastaviť. Život je zložitý a aj veľkí, dospelí ľudia a možno aj deti sa niekedy cítia ako snehová vločka.

4. Stáva sa, že sa nám nedarí, že nás stretne niečo veľmi zlé, že sme dlho chorí, že niekto umrie v rodine, že nás hnevajú kamaráti a nechcú sa so mnou hrať, sme nahnevaní a nevieme si pomôcť, bojíme sa, sme vystrašení.

5. Slnko je smutné, vločka sa roztopí, kamaráti sú smutní. To všetko nám pripomína ťažkosti a zlo v živote. Mohli by sme sa cítiť naozaj opustení.

6. Lenže Pán Boh nám vraví ináč. Pán Boh nechce, aby sme sa takto cítili, aby sme sa báli, hnevali, aby sme boli smutní, opustení. Pán Ježiš sa stará o každého z nás. Nie sme len padajúce vločky. Nie si vločka!! Si Božie dieťa, Pán Boh sa o teba stará a myslí na teba. Na koho?

7. V Biblii čítame dva pekné veršíky. Tieto nám pripomínajú Božiu starostlivosť o nás.

8. Pán Ježiš nás volá, aby sme išli cestou za ním a keď touto cestou pôjdeme, môžeme mať istotu, že ideme dobrým smerom, že sme v bezpečí, že nie sme zabudnutí ani opustení, nemusíme sa báť.


9.Ježiš nás vedie, On je náš pastier. Sme v Božích, Kristových rukách. Nie sme vločky, čo len tak letia vzduchom a padnú na zem, roztopia sa.

10. Pán Boh nám hovorí a to si musíme zapamätať. "Neboj sa, lebo ja som s tebou." Pán Boh je s nami, vo všetkom dobrom i zlom, ak sa mu dáme viesť, vedie nás, chce, aby sme mu verili a dôverovali, pomáha nám. „Neboj sa!“ Nikdy nech ti ani na um nepríde, že si sám, lebo Pán Boh je s tebou. V tomto živote a raz keď sa tento život skončí, dá nám z lásky nový život v nebíčku. Amen.


Snehový obláčik s biblickým veršíkom.

Na obláčik vystrihnutý z kartónu nalepíme papier s predtlačeným biblickýn veršom a dozdobíme ho drobnými snehovými vločkmi (tie si môžeme urobiť vyrážadlom „snehová vločka“). Ešte priviažeme papierové snehové vločky a snehový obláčik je hotový.


Piesne

Kto stvoril

Kto stvoril žmurkajúce hviezdy, žmurkajúce hviezdy, žmurkajúce hviezdy?
Kto stvoril žmurkajúce hviezdy?
Náš Otec Boh.
Kto stvoril vlniace sa more?.......
Kto stvoril lietajúca vtáky?.......
Kto stvoril dupajúce slony?.......
Kto stvoril pichajúcich ježkov?.....
Kto stvoril teba jeho i mňa?......
Kto stvoril padajúce vločky?......


Boh Ťa miluje a ja Ťa milujem

Boh ťa miluje a ja Ťa milujem
A tak by to malo byť.
Mal by si byť šťastný
A ja by som mal byť šťastný
A tak by to malo byť.
Mohol by si byť smutný
a ja by som mohol byť smutný
ale tak by to nemalo byť.
Máme sa mať radi
Ako bratia a sestry
A tak by to malo byť.